Pes by neměl být alfa, ale ani omega
I ve výchově psa, je dobré zvolit zlatou střední cestu. Nechat psa dělat si co chce a rozhodovat o tom, co se s ním dít bude a nebude, to asi všichni cítíme, že není v pořádku. Často se ale setkáváme i s opačnými názory, že pes nesmí nic, musí si nechat vše líbit. Ani tahle cesta vás ke spokojenému soužití se psem nedovede. Určitě ne se shibou.
V době sociálních sítí, se velmi jednoduše stává, že si lidé nevědomky vychovají tyrana. Místo aby v nějaké nevhodné situaci výchovně zasáhli a psa usměrnili. Vesele běží pro telefon a natáčí. Taková videa přece mají obrovský dosah. Pes si své chování neustále zdokonaluje a posouvá, no a najednou už to není tak vtipné. On nás nechce pustit do ložnice?! On nám nedovolí sedět na gauči, kde leží on. Jeho útěky už netrvají jen pár minut. Prohlídka u veterináře je peklo...Jak tomu předejít? Nepolidšťujte psa. S láskou, ale i důsledností vychovávejte tu chlupatou kuličku. Několik článků o výchově a pravidlech soužití se psem najdete i u nás na blogu.
Pes je právoplatným členem rodiny a podle toho by s ním mělo být zacházeno.
I v rodině, panují pravidla, která je potřeba dodržovat. Současně, ale rodina je ta, co se vás zastane, když je potřeba. Velmi často čteme v diskuzích na sociálních sítích, že pes nesmí nikdy zavrčet, musí se nechat obtěžovat a ubližovat si od cizích dětí, psů,... A když se ozve, tak dostane takový trest, že si to příště rozmyslí. Ano, souhlasím, pes by se neměl zle ohradit vůči nikomu. Ale proč bychom ho do takové situace vědomě dostávali. Pokud víme, že k nám přijde návštěva s nevychovanými dětmi, není náhodou lepší psovi dopřát klid? Například v pokoji, kam za ním nemůžou? No a co, že se přišli podívat na pejska, pokud se k němu neumí hezky chovat. Nenechám přeci svého psa trpět a riskovat to, že mi přestane věřit a začne si ty situace řešit sám. A věřte, že shiba si pak vše řeší velmi rychle. Pokud taková obtěžující situace bude nastávat jen občas, máte větší pravděpodobnost, že ji pes ustojí. Než když to bude zažívat pravidelně a pravidelně budou jeho slušné pokusy o ukončení kontaktu (zívnutí, odvrácení pohledu, tuhnutí těla, snaha odejít,...) ignorovány. Na řadu přichází vrčení a máme tu ten slavný evergreen "pes nikdy nesmí zavrčet". Dostane tedy za vrčení pořádnou nakládačku a příště si to rozmyslí takhle vrčet na návštěvu, která mu leze do misky. Ano rozmyslí, příště se totiž vrčením nebude zdržovat, rovnou vyjede.
Místo toho, abyste psa v situacích koupali, buďte mu oporou.
Dejte mu najevo, že vy jste ten, kdo má situaci pod kontrolou. Vy jste ten, kdo určuje, kdo a jak bude kontaktovat vašeho psa. Díky tomu, že budete mít interakce pod dohledem a budete si všímat toho, jak se pes cítí, bude možné zasáhnout rychleji a mírněji, než se bude on sám muset rozhodnout, jak si situaci vyřeší.