Jak (ne)odměňovat shibu
Naše shiba venku nevidí neslyší, už ani párek nechce. Zkusili jsme všechny pamlsky a ta naše shiba žádný nechce. Poznáváte se?
Když si přivezete štěňátko, většinou není problém odměnit ho nějakou klasickou "průměrnou odměnou" a díky ní ho přimět ke spolupráci. Jak ale štěňátko roste a získává přehled o tom, jak to s vámi funguje najednou se může stát, že běžná odměna nestačí. Je spousta faktorů, které ovlivňují schopnost vašeho psa nechat se odměnit.

Odměny různé hodnoty. Rozdělte si odměny na několik stupňů podle toho, jaký váš pes je. Nejnižší hodnota, kterou pes přijímá za jednoduché úkony v jednoduchém prostředí, například při domácím trénink. Můžou to být granule, zelenina,... Střední hodnota například pro trénink venku, vedle rušivky v dostatečné vzdálenosti, běžné fungování venku. Pro nás jsou to různé typy pamlsků, kočičí granule, piškoty. Třetí druh velmi vysoké hodnoty by mělo být něco, co má pes opravu za těžký úkol, prostředí. Například nácvik přivolání, výstava, cvičení ve skupině psů a podobné situace, kdy chci aby se pes soustředil jen a pouze na mě a odměnu. Tuto kategorii je potřeba si šetřit a odhadnout, kdy je vhodné tento typ použít. U nás jsou to škvarky, vařené vnitřnosti a maso, sušené maso. Přidala bych ještě poslední kategorii vzácné nejvyšší hodnoty. Je to něco, co dávám velmi zřídka a vím, že psi to nikdy za žádných situací neodmítnou. Tuto hodnotu si šetřím na přivolání ("emergency recall"), po výkonu (zkouška, dlouhé hledání vzorku...). Je to krabička s trochou konzervy, uzeniny, syrové maso.
Použití různého typu odměn je tak trochu alchymie.
Když špatně odhadnete situaci, pes odměnu odmítne. Pokud se tak stane, nevytahujte vyšší typ odměny, tím by se pes naučil, že se vždy najde něco lepšího. Vy víte, jak složitá situace to byla a zda je vaše odměna adekvátní. Pokud ji odmítne, například v situaci, kdy je blízko jiného psa, vzdálenost zvětšíte a nabídnete tu samou odměnu. S podáváním odměny, je vždy potřeba používat i slovní odměnu, kterou pes zná aby celý proces pro něj byl jasný. Poté co si pes odměnu vezme, klidně dejte víc stejných po sobě, abyste celou situaci správně upevnili. Nesnažte se mu cpát odměnu přímo do tlamy, tím postupem se i z nejlepší odměny může stát pro psa trest a averze. Nevěšte hlavu, když pes odmítne. Je to jeho volba. Proto je tak důležité se psem mluvit a i vaše správné rozpoložení je pro něj odměna.
Pokud máte už rozjetý problém se žraním venku, naučte žraní "na povel". Pes který je schopný venku nebo u rušivky chroupat například granule je uvolněný. Při vysoké hladině stresu pes nežere.
Způsob odměňování. Pes řeší nejen, co mu dáváte, ale i jak mu to dáváte a případně kolik toho dostane.
Podávání odměny jen z ruky, je často pro psa nudné.
Je lepší psovi dát více menších odměn a proces odměňování a pochvaly prodloužit, než podat jednu odměnu, kterou pes slupne a už zas řeší, co kde lítá. Odměny se dají házet do tlamy, odhazovat na zem do různých směrů k/od rušivky (podle situace). Pes také velmi rád loví a proto i vaše ruka s odměnou nemusí být statická, ale může psovi "utíkat". Můžete vysypat hrst odměn k sobě pod nohy, vytáhnout "kouzelnou krabičku"...Kreativitě se meze nekladou.
Odměňování prostředím. Někdy ať děláte co děláte, nemusí být odměna pro vašeho psa zajímavá tolik, jako prostředí, předmět. Využijte toho a nastavte situaci tak, že pes tu danou věc vnímá, jako odměnu z vaší strany. Reaguje a loví listí? Super, psa si uklidníme a potom moc pochválíme a pohrajeme si s tím, co ho zajímá. Chce si jít hrát se psem? Opět nebudu vypouštět z napjatého vodítka psa, který absolutně nevnímá. Pokud se uklidní (a vy máte povolení od druhého majitele) vypusťte s povelem. Odvoláte ze hry a vidíte, že by moc chtěl zpátky do hry a vy ani druhá strana s opětovným uvolněním nemáte problém? Ideální situace, pusťte ho znovu za odměnu hrát. Tím vším fixujete jasná pravidla, vnímáš a děláš co se po tobě chce, vyděláš na tom. Takovým pravidlům rozumí i shiba.